زندگی زناشویی شاد یا ناشاد؟!

زندگی زناشویی شما در طیف شاد قرار داره یا ناشاد ؟؟؟
  • روانشناسان حیطه خانواده‌درمانی آزمایشگاهی رو طراحی کردن به صورت یک آپارتمان خانگی و زوج‌هایی رو که به صورت داوطلب انتخاب شده بودن به مدت ۲۴ساعت در این آزمایشگاه خانگی مورد مطالعه قرار دادن. تمام ساعت روز بجز ساعتی که اونا خواب بودن فیلمبرداری می‌شد و حتی ضربان قلب و فشارخون اونا هم ثبت می‌شد.
  • بعداز بازبینی و مطالعه‌ی هزاران ساعت نوار ویدیویی،تفاوت‌های بزرگ و آشکاری رو بین همسران خوشحال و ناشاد مشاهده کردند و پارامترهایی رو برای سنجش و پیش‌بینی روابط زن و شوهر بدست آوردن.
  • زوج‌های شاد در بیشتر موارد به هم روی خوش نشون میدادن و پیشنهادهای ارتباطی کلامی و رفتاری همو با روی باز می‌پذیرفتن و آماده بودن که با هم بازی کنن. برعکس،زوج‌های ناشاد دربرابر پیشنهادهای ارتباطی هم موضع میگرفتن و بهانه می‌آوردن و گاهاً اصلا اون پیشنهاد رو نادیده می‌گرفتن و اگر هم متوجه می‌شدن با جنگ و دعوا پاسخ می‌دادن.
  • یکی دیگه از تفاوتها این بود که همسران شاد سوالات شخصی زیادی رو از هم می‌پرسیدن. منظورمون از سوالات شخصی،وارد شدن تو حریم خصوصی نیست،منظورمون پرسیدن سوالاتی از این دسته هست که مثلا چه رستورانی را دوست داری یا چه کاری خوشحالت میکنه یا اصلا چه کاری شگفت‌زده‌ت میکنه.برعکس،زوج‌های ناشاد سوال که نمی‌کردن ،هیچ ، نظرات شخصی خودشون هم اعمال می‌کردن.تفاوت بعدی این بود که زوج‌های شاد آیین‌ها و مراسم خاصی رو تعریف میکردن که لحظاتی که باهم بودن رو دلنشین‌تر و آروم‌تر میکرد. کارهایی مثل دست همو گرفتن،یا به محض ورود یا خروج ،روی هم رو بوسیدن، برای هم آرزوی موفقیت کردن و یا در اکثر موارد کنار هم خوابیدن ولی زوج‌های ناشاد مثل دوتا همخونه‌ی بی‌تفاوت با هم زندگی میکردن و به اصطلاح همدیگه رو تحمل میکردن.
  • پس لطف کنید از امروز با رعایت همین سه نکته،زندگی خودتون رو به زندگی‌ای شاد و مفرح و پر از آرامش تبدیل کنید.راجع به خواسته‌ها و نیازهای همسرتون ازش سوال کنید ، آداب خاصی رو تعریف کنید، اجرا کنید و روی خوش به هم نشون بدید.
مطمئن باشید تفاوت‌های بزرگ از همین تفاوت‌های کوچیک آغاز می‌شه …