ترس از کرونا (کوید-۱۹) تا چه اندازه طبیعی است؟

ترس از کرونا (کوید-۱۹) تا چه اندازه طبیعی است؟

این روزها شاهد انبوهی از خبرهای درست و نادرست مربوط به آمار تعداد مبتلایان، بهبودیافتگان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا (کوید-۱۹) از زبان مردم، رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی هستیم و از این ویروس موذی و مرگبار زیاد می‌شنویم. به همین دلیل ما در این مقاله که توسط تیم تخصصی کلینیک روانشناسی نگرش تهیه شده است سعی داریم تا راهکارهای صحیحِ رفتاری و مدیریت استرس در مقابله با این بحران را به شما آموزش دهیم و بگوییم تا چه اندازه‌ای ترس از کرونا طبیعی است؟ با ما همراه باشید.

ترس از کرونا

اگر بخواهیم صادق باشیم و واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که بله، ویروس کرونا (کوید-۱۹) و بیماری حاصل از گونه‌ی جدید کرونا ویروس، ترسناک است. بیماری‌ای که به سرعت در حال گسترش است. در حال حاضر هیچ واکسن یا روشی برای پیشگیری از آن  وجود ندارد، و از همه بدتر اینکه ما حتی نمی‌دانیم که واقعاً چقدر کشنده است! در چنین شرایطی ترس از کرونا و وحشت مردم از این بیماری کاملا قابل درک است.

ترس از کرونا، خوب یا بد؟

اما نکته اساسی اینجاست که ترس از کرونا تا چه اندازه طبیعی است؟ به نظر شما چرا بعضی از مردم بقدری از این ویروس هراس دارند که دچار وسواس‌های مختلف فکری و رفتاری می‌گردند؟

پاسخ این سوال در دو چیز نهفته است: احساسات نادرست و دانش محدود! متاسفانه اخبار مربوط به تلفات حاصل از این ویروس در چین نه تنها باعث می‌شود بیش از حد نرمال نگران شویم، بلکه حتی ممکن است به راحتی ادعاهای دروغین دیگران را نیز بپذیریم و رویکردهایی مشکل‌ساز، خصمانه یا حاکی از ترس را در برابر سایر آدم‌ها داشته باشیم. ادعاها و نگرش‌هایی که به نوبه خود ترس ما را بیش از پیش تقویت می‌کنند و این روند مردم را در وضعیت بیش از حد هوشیار قرار می‌دهد به حدی که مردم به هرگونه اطلاعات در مورد آن بیشتر توجه می‌کنند، خبرهای مربوط به آن بیشتر به گوش‌شان می‌رسد، بیشتر در موردش می‌خوانند. برداشتی بسیار تهدیدکننده از آن به دست می‌آورند و احساسات ما، درکی را که از خطر داریم، مختل می‌کند و متاسفانه در مورد کرونا، ارزیابی این خطر، دشوار است چرا که دانش عینی ما از این بیماری همواره در حال تحول است و باعث ترس از کرونا می‌شود.

ترس از کرونا

انسان‌ها معمولا نسبت به این نوع عدم اطمینان و غیرقابل پیش‌بینی بودن، واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند. زیرا هر دوی این حالات باعث می‌شوند احساس کنیم که کنترلی روی مشکل پیش آمده نداریم. بخصوص در مورد کوید -۱۹ که به شدت نامشخص و به طور بالقوه دور از دسترس است و باعث می‌شود مردم رفتارهای غیرمعمول‌تری را دربرابر آن از خود نشان دهند. ازجمله خرید دیوانه‌وار مواد پزشکی ضروری و غیر ضروری! البته درست است که داشتن آمادگی خوب است، اما بایستی توجه داشته باشیم که زیاده‌روی در آن در اثر ترس از کرونا، هم آسیب‌هایی در پی خواهد داشت و چه بسا ممکن است ممکن است باعث شود که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از تجهیزات مهم پزشکی مانند دستکش، دستگاه تنفس و محافظ صورت محروم شوند.

عدم قطعیت از درستی اخبار

از سوی دیگر “عدم قطعیت” نیز، فضایی را برای رواج ادعاهای دروغین فراهم می‌آورد. متاسفانه ما در تشخیص اطلاعات نادرست در سطح آنلاین بسیار بد عمل می‌کنیم و این تا حدود زیادی به این دلیل است که برای تحقیق درست یا غلط بودن مطلب زمان نمی‌گذاریم یا اصلا نمی‌دانیم چطور باید این کار را بکنیم. به علاوه آنچه در خاطر داریم ما را بازی می‌دهد و سبب می‌شود چیزهایی را که به تکرار می‌خوانیم باور کنیم و به دنبال اطلاعاتی باشیم که باورهای قبلی‌مان را تأیید کنند. درست است که در شرایط فعلی داشتن میزان لازمی از استرس و نگرانی باعث رعایت اصول بهداشتی و پیش‌گیری از خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا می‌گردد. ولی عده‌ای از افراد با زیاده‌روی در ترس از کرونا، نه‌تنها زندگی روتین خود را مختل می‌کنند، حتی کارکرد عادی سیستم ایمنی در مقابل بیماری و ویروس را نیز به‌شدت تضعیف می‌نمایند و از همه مهتر اینکه باعث مراجعه بیشتر به بیمارستان‌ها و مکان‌هایی می‌گردد که احتمال انتقال را نیز افزایش می‌دهد.

ترس از کرونا

ترس بیش‌ از حد می‌تواند حتی منجر به‌روش‌های نامعقول پیشگیری از بیماری از جمله استعمال الکل، داروهای خودسرانه و حتی مصرف بیش‌ از حد قرص‌های ویتامینه شود که به سایر اندام‌ها از جمله کلیه آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌رساند.

حال چه باید بکنیم ؟

جهت کاهش و کنترل ترس‌ از کرونا این تمرین را حتما انجام دهید چون به شما کمک میکند تا:

۱- بتوانید خودگویی‌های منفی و مضطربانه‌ای که به خود می‌گویید را شناسایی کنید.

۲- احساسات درونی منفی خود را بیرون بریزیم.

۳- عوامل سبب‌ساز این افکار و رفتارهایی که به‌طورمعمول در این حالت انجام می‌دهیم را بشناسیم.

۴- بتوانیم راه‌حل‌های لازم را پیدا کنیم و تقویت مهارت حل مسئله را در خود تقویت نماییم.

پس معطل نکنید و هر وقت که مضطرب می‌شوید، شروع کنید به نوشتن افکار خود. با این روش شما می‌توانید بعد از بیان هیجانات منفی خود میزان و درصد درست بودن آن افکار، راه‌حل‌ها‌ی پیشنهادی‌تان را نیز ذکر کنید تا ترس از کرونا در خود را به حداقل برسانید.

در نوشتن راه‌حل‌های پیشنهادی از روش بارش فکری استفاده کنید.

مرحله پایانی انتخاب بهترین روش از میان روش‌های پیشنهادی است.