رابطه سالم

رابطه‌ سالم

مشاوران کلینیک روانشناسی نیک یار می‌گویند، رابطه سالم رابطه‌ای است که در آن علاوه بر حفظ استقلال فردی، شادابی و سلامت، بهترین‌ها را برای طرفین به همراه دارد. کسانی که رابطه‌ سالم و درستی با دیگران دارند، استرس کمتری را در زندگی تجربه می‌کنند و عموتاً شادتر هستند. با این حال آنچه مسلّم است، این است که هر رابطه صحیح و انسانی، یک سری اصول اولیه‌ای دارد که رعایت آنها بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

رابطه سالم

در ادامه به بیان مواردی خواهیم پرداخت که برای حفظ و تداوم روابط سالم، کاربردی خواهد بود، با ما همراه باشید.

از طرف مقابلتان انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشید

هیچکس و هیچ‌چیز دقیقا همان چیزی که شما می‌خواهید نیست. ممکن است گاهاً افراد با رفتار و کارهایشان شما را ناامید و دلسرد کنند. در چنین مواقعی سعی کنید دیگران را به همان صورتی که هستند بپذیرید و به هیچ‌وجه قصد تغییر آنها را نداشته باشید. برای داشتن رابطه سالم و داشتن انتظارات واقع بینانه، نیاز است تا با یکدیگر گفتگو کنید.گفتگوی سالم مهمترین رکن رابطه‌ سالم است. بدین منظور سعی کنید حتما کارهای زیر را انجام دهید :

 • برای طرف مقابلتان وقت بگذارید.
 • شنونده خوبی باشید و صحبت‌های طرف مقابل را با توجه کامل و سعه‌صدر گوش کنید.
 • در حین صحبت کردن طرف مقابلتان گاهاً از او سوالات کوتاه بپرسید و با اینکار علاقمندی خود را نسبت به شنیدن مطالب او نشان دهید.
 • تبادل اطلاعات کنید.
 • با طرف مقابلتان صمیمی شوید

مسلماً توسعه و گسترش روابط سالم و انسانی را همه می‌خواهند و در این بین صمیمی شدن با دیگران و تقسیم غم و شادی، نیازها، خواسته‌ها، عواطف و هیجانات، می‌تواند به پایداری یک رابطه‌ سالم کمک زیادی کند. البته این صمیمی شدن گاهاً دشوار به نظر می‌رسد که بایستی موانع آن را شناسایی و برطرف کرد. از جمله این موارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترس از نمایان شدن چهره واقعی خود
 • نگرانی از تعهدات و وعده‌های احتمالی
 • ترس از عدم توازن و نامتعادل بودن یک رابطه مثبت دوطرفه
 • نگرانی از قضاوت شدن توسط دیگران
 • و …

رابطه صمیمی

که البته راهکارهایی نیز برای از میان برداشتن و غلبه بر این ترس‌ها برای داشتن رابطه سالم نیز وجود دارد، از جمله :

 • تکرار کردن و تداعی مزایای یک ارتباط سالم و مناسب برای خود
 • تنها نبودن و داشتن هم‌صحبت
 • تقویت احساس تعهد و اعتماد به خود و دیگران
 • استفاده از تجربه دیگران
 • منعطف بودن
 • و …

معمولا بسیاری از ما پس از شروع یک رابطه، سعی میکنیم به مرور افراد و موقعیت‌ها را تابع خواسته‌های خود بسازیم و طبیعتاً وقتی آنها مخالف خواسته‌ی ما و به شیوه خود عمل کنند، احساس نگرانی، غم و حتی خشم را در ما ایجاد خواهند کرد. توجه داشته باشید که در یک رابطه سالم بایستی رشد و تغییرات هر یک از طرفین مجاز باشد.

به خودتان توجه داشته باشید

در یک رابطه‌، رضایت خودتان را نادیده نگیرید. یادتان باشد که یکی از نشانه‌های سالم و درست بودن یک رابطه سالم این است که هر دو طرف در آن احساس رضایت داشته باشند، چرا که این یک رابطه‌ی دوجانبه است.

مسئولیت‌پذیر باشید

زمانی که در یک رابطه‌ای هستید، سعی کنید حتما زمانی که مسئولیتی را می‌پذیرید آن را بطور کامل و تا انتها به سرانجام برسانید. در یک رابطه سالم، ثبات و مسئولیت پذیری از شرط‌های اساسی بشمار می‌آید.

افکار و نظراتتان را تحمیل نکنید

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در خدشه‌دار کردن هر رابطه‌ای، مخالفت‌ورزی به شیوه‌ای است که در آن غالبا به جای هم‌فکری برای رفع یک مشکل، برخوردهای عاطفی ایجاد می‌گردد. البته این بدین معنا نیست که شما به عقاید یکدیگر احترام نمی‌گذارید ولی طریقه‌ی ابراز اختلاف‌نظرها و آگاهی از آنها میتواند جلوی بسیاری از تنش‌ها را در یک رابطه بگیرد. در چنین مواقعی با کمی صبر و منطق، ایراد نگرفتن و سرزنش نکردن می‌توان نتایج بهتری در یک گفتگو بدست آید. زمان نیز در این مسئله بسیار اهمیت دارد. گفتگو در زمان‌هایی که خسته، بیمار، بی‌حال و حوصله یا بعضاً تحت فشارهای کاری یا روانی قرار دارید به هیچ‌وجه اثربخش نخواهد بود.

رابطه صمیمی و سالم

همچنین برای داشتن یک گفتگوی سالم، به طرف مقابلتان هم فرصت صحبت و اظهار نظر بدهید، به احساسات و عقایدش احترام بگذارید، او را درک کنید و احساساتش را پذیرا باشید. فراموش نکنید که هدف از گفتگو، پیروز شدن یکی از طرفین نمی‌باشد. بلکه برعکس، در یک رابطه‌ سالم، هر دو طرف در یک گفتگو پیروز و راضی هستند.

محبت خود را بروز دهید

عشق و محبت نقش بسیار مهمی در حفظ و پایداری روابط بین فردی دارد و بالطبع رابطه سالم نیز احساسات صمیمانه و دوستانه را می‌طلبد.

رابطه خوب

در زندگی خود تعادل را حفظ کنید

حفظ تعادل در تمامی امور زندگی امری مهم و بدیهی است. سعی کنید به هر یک از افراد و مسایل زندگی خود، سهم مناسب و متعادلی را اختصاص دهید. وابستگی‌های شدید و عادت‌گونه در یک رابطه سالم پذیرفتی نیست.

به خودتان فرصت دهید

دوستی و ایجاد یک رابطه سالم یکباره اتفاق نمی‌افتد. نزدیک شدن به و اُخت شدن با افراد جدید کمی دشوار به نظر می‌رسد چرا که آشنا شدن با افراد کمی طول می‌کشد و ایجاد یک رابطه سالم به زمان نیاز دارد.

رابطه سالم

خودتان باشید

اگر در ملاقات‌ها و برخوردهایتان، خودتان باشید و نقش بازی نکنید، بسیار دلچسب‌تر و مقبول‌تر خواهید بود. فراموش نکنید که پنهان کردن شخصیت واقعی و نقاب زدن باعث می‌شود بالاخره دیر یا زود خود واقعی‌تان آشکار شود و این به روابط شما لطمه خواهد زد. یک رابطه سالم، رابطه‌ای است که با انسان‌های واقعی ساخته می‌شود، نه با تصورات.