صداقت در زندگی زناشویی

صداقت در زندگی زناشویی

یکی از مهمترین نیازهای عاطفی در زندگی مشترک “صداقت در زندگی زناشویی” است ، چیزی که اگر بین زن و شوهرها وجود داشته باشد ، احساس عشق و محبت آنها را عمیق‌تر می‌سازد و آنها را به یکدیگر نزدیک می‌کند . در یک خانواده سالم ، صداقت ، درستی و قابل اعتماد بودن از ضروری‌ترین ارکان و اجزای رابطه هستند .

اطمینان داشتن بر صحت حرف‌های همسر ، به انسان حس امنیت می‌دهد چرا که او در همه حال با شما صادق است و راستگویی او و در میان گذاشتن حقایق با شما این حس را به شما می‌دهد که در نظر او فردی قابل اعتماد هستید .

صداقت در زندگی

عشق‌ورزیدن در طولانی مدت به کسی که اعتمادی به او ندارید ، به اعتماد به نفس شما و رابطه تان آسیب وارد می‌کند . یکی از مخرب‌ترین عواملی که باعث می‌شود صمیمیت بین زوجین ، عشق ، شور و حرارت رابطه از بین برود ، بازگو نکردن حقیقت است . اکثر افرادی که حقیقت را مدام “دستکاری” می‌کنند ، معتقدند که حق دارند گاهی اوقات واقعیت ها را بازگو نکنند و یا اینکه چون فکر می‌کنند با گفتن حقیقت شرایط خراب‌تر می‌شود ، به اصطلاح به دروغ‌های مصلحتی پناه می‌برند .

زندگی کردن با یک فرد دروغگو باعث می‌گردد که شما در نهایت مجبور شوید که دروغ های او را بپوشانید و خودتان هم مانند او به یک دروغگو تبدیل شوید . مشاوران کلینیک روانشناسی نگرش در یزد بر این باورند که اهمیت زیادی دارد در زندگی مشترک صادق بود تا همسر و فرزندان خود را نیز از دروغگویی بازدارید .

در ادامه به بررسی انواع صداقت در زندگی مشترک می‌پردازیم:

  • صداقت در مورد گذشته

شاید سوال شود که تا چه حد می‌توان در مورد گذشته خود حقایق را برای شریک زندگی بیان کرد . واقعیت این است که در این مورد نمی‌توان حکم کلی داد اما هر موضوعی از زندگی گذشته که زندگی مشترک را در آینده تحت تاثیر قرار دهد باید با صداقت بیان شود چرا که اگر این موضوعات در آینده آشکار شوند اختلافات شدیدی را در پی خواهند داشت . البته کنجکاوی درباره گذشته همسر نیز باید حد و مرزی داشته باشد ، گاه فرد اشتباهاتی در گذشته داشته که یادآوری آنها تنها موجب آزردگی خاطر می‌شود .

صداقت بین زوجین

  • صداقت درباره حال

صداقت درباره زمان حال به در میان گذاشتن وقایع و مسائل روزمره با همسر و شریک عاطفی مربوط می‌شود . در یک زندگی موفق، زن و شوهر به هم وابستگی متقابل دارند و این ارتباط برای برنامه‌ریزی روزانه و هماهنگ ساختن فعالیت‌ها ضروری می باشد .

  • صداقت درباره آینده

این نوع صداقت مربوط به توضیح طرح‌ها و برنامه‌هایی است که دختر و پسر برای زندگی آینده‌شان طراحی کرده‌اند .یعنی اهدافی که به فعالیت‌های بعدی در زندگی مشترکشان مربوط می‌شود . صداقت در بیان اهداف و برنامه‌های آینده پیش از ازدواج و سپس در زندگی مشترک باعث ایجاد نوعی حس همکاری در دو طرف می‌شود .

حال چه باید کرد ؟!

مشاوران خانواده کلینیک روانشناسی نیک‌یار در یزد اعتقاد دارند که معمولا بیشتر آدم ها از دروغ گفتن در زندگی مشترک به عنوان راهی برای حفظ شخصیت ، ایجاد آرامش و دوستی استفاده می‌کنند . چه بسا فرد دروغگو با خود می‌اندیشد که اگر درباره کارهایش دروغ بگوید راحت‌تر است تا آن که مورد توهین و سرزنش قرار بگیرد یا از انجام کار مورد علاقه‌اش محروم شود . بنابراین بهترین راه حل برای این که به همسرتان دروغ نگوید این است که به او احساس امنیت بدهید و شرایطی را فراهم کنید که او از راستگویی هراسی نداشته باشد . تقویت رابطه عاطفی می‌تواند این هراس را از بین ببرد و امنیت لازم را به وجود آورد .

صداقت در زندگی زناشویی

زمانی که بخواهید دروغ را از زندگی خود حذف کنید ،باید ابتدا در خودتان تغییراتی به وجود آورید . باید به این شناخت نسبی برسید که دروغ گفتن به همسرتان چه آسیب‌های جدی‌ای را به زندگی زناشویی وارد می‌کند . هر زمان موضوعی پیش بیاید که در آن شرایط قادر به گفتن حقیقت نبودید ، بهترین پاسخ آن است که بگویید ” فعلا از من نپرس ، هر وقت شرایط و موقعیت فراهم شود حقیقیت را می گویم ” ، در این صورت دروغی هم گفته نمی‌شود .