افزایش صمیمیت بین زوجین

افزایش صمیمیت بین زوجین

از فاکتورهای متمایزکننده‌ی زوجین شاد و موفق از زوجین ناراضی و ناشاد و عامل افزایش صمیمیت بین زوجین چیزی‌ست که جان گاتمن به آن ” نقشه عشق ” می‌گوید. درواقع مشکل مشترک بسیاری از زوج ها این‌ است که از نقشه عشق یکدیگر بی اطلاعند، البته زوج‌هایی هم داریم که صمیمانه از دنیای هم باخبرند. جان گاتمن با معرفی مفهوم ” نقشه عشق ” به بخشی از مغز زوج ها اشاره میکند که همه اطلاعات لازم در مورد همسرشان را در خود حفظ کرده است و یکی از برنامه‌های مطرح شده توسط گاتمن برای افزایش صمیمیت بین زوجین ، پرورش نقشه عشق در آنهاست.

افزایش صمیمیت در بین زوجین

راه‌حل هایی برای حل مشکلات زناشویی و افزایش صمیمیت زوجین

در چنین روابطی همسران از اهدافِ هم در زندگی آگاهی زیادی دارند ، از نگرانی‌ها و دغدغه‌های یکدیگر مطلع‌اند و امیدها و امیال و آرزوهای طرف مقابلشان را نیز به خوبی می‌شناسند که باعث افزایش صمیمت در بین زوجها خواهد شد. مشاوران کلینیک روانشناسی نیک یار واقع در یزد از نظرات دکتر گاتمن بسیار در مشاوره‌های خود استفاده می‌نمایند به طوری که دکتر گاتمن با بررسی روابط زناشویی زوج‌های موفق و مقایسه‌ی آن‌ها با زوج‌هایی که زندگی موفقی نداشتند به مشکلات زناشویی رایجی دست یافته بود و ۳ راه حل را برای مشکلات زناشویی و روابط عاشقانه‌ مطرح کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

        ۱) شناخت همسر برای افزایش صمیمیت بین زوجین

دکتر گاتمن شناخت همسر را “نقشه عشق” می‌نامد. داشتنِ شناخت نسبتاً کامل از همسر، یکی از موثرترین رازهای زوج‌های موفق است. “نقشه عشق” به مثابه نقشه راهی است که شما از دنیای درونی همسرتان می‌دانید. زوج‌های موفق مدام درباره خصوصیات همسرشان سوال می‌پرسند و به بیان جزییات شخصیتی خودشان می‌پردازند. البته این شناخت به زمان نیاز دارد، چیزی که زوج‌های ناموفق معمولاً در آن کوتاهی می‌کنند و زمانی را صرف شناخت همدیگر نمی‌کنند و صمیمیت چندانی را بین این زوجها نمی‌توان یافت.

صمیمیت زوجین

        ۲) پاسخ مثبت به سوالات معمولی برای افزایش صمیمیت در زوج‍ها

از مهم‌ترین ارکان ثبات زندگی مشترک، توجه به یکدیگر است. شما چیزی می‌گویید و انتظار دارید طرف مقابلتان جواب بدهد. این سوال می‌تواند خیلی ساده و معمولی باشد مانند: « روز خوبیه ، اینطور نیست؟ »

در چنین شرایطی وقتی فرد مقابل پاسخ مثبت می‌دهد، روابط‌ شما یک امتیاز مثبت می‌گیرد و وقتی پاسخ نمی‌دهد و یا پاسخ منفی می‌دهد، رابطه یک امتیاز از دست می‌دهد. دکتر گاتمن می‌گوید: « زوج‌هایی که بعد از ۶ سال طلاق می‌گیرند تنها در ۳۳% به این سوالات پاسخ می‌دهند. زوج‌هایی که ازدواجشان دوام می‌یابد در ۸۶% موارد به این سوالات پاسخ مناسب می‌دهند.»

افزایش صمیمیت زوجین

هر چه این امتیاز بالاتر باشد، زوجین روابط برابرتری دارند و بهتر می‌تواند مشکلات زناشویی خود را حل کنند. آنها می‌توانند حتی در زمان بحث کردن هم لبخند بزنند و بخندند. به عقیده‌ی گاتمن اگر هنگام بحث کردن از این جملات استفاده شود، حس شوخ‌طبعی ایجاد می‌شود که این مسئله تا حد زیادی باعث کاهش خشونت فیزیکی در حین دعوا می‌گردد. و پاسخ مثبت دادن به سوالات معمولی در نهایت می‌تواند باعث افزایش صمیمت بین زوجین گردد.

      ۳) تحسین کردن برای افزایش صمیمیت برای زوجین

تا به حال پای صحبت کسی که دیوانه‌وار همسرش را دوست دارد نشسته‌اید؟ این افراد طوری رفتار می‌کنند که گویی همسرشان ابرقهرمان یا یک قدّیسه است. تحقیقات نشان می‌دهند که زوج‌های موفق همسرشان را بهتر از آنچه هستند، می‌بینند. آنها وقتی راجب روابط‌شان حرف می‌زنند نقاط منفی را کوچک و نقاط مثبت را بزرگ می‌کنند. طوری تعریف می‌کنند که همسرشان فوق‌العاده به نظر برسد و همین اتفاق می تواند باعث افزایش یکدلی در بین زوجین می‌گردد. این نوع صحبت کردن، موفقیت یا شکست روابط را پیش‌بینی می‌کند .

صمیمیت بین زوجین

بنا به گفته‌ی جان گاتمن « بهترین چیزی که آینده رابطه را پیش‌بینی می‌کند نحوه‌ی بیان داستانی است که زوجین از زندگی خود می‌گویند. این کار ارزیابی نهاییِ تغییر پذیری از رابطه و شخصیت همسر است. بعضی افراد داستانی از روابطه‌شان می‌گویند که کاملاً منفی است و همه مشکلات زناشویی و رابطشان را تعریف می‌کنند . آن‌ها به چیزهایی که در رابطه از دست داده‌اند اشاره می‌کنند. اما زوج‌های موفق برعکس عمل می‌کنند، آنها ویژگی‌های منفی که همه ما داریم را کوچک کرده و به خصوصیات مثبت همسرشان اشاره می‌کنند و در حقیقت بجای خشم، سپاس و قدردانی را نشان می‌دهند.»

داشتن نقشه‌های عشقی به زوجین کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانند با حوادث پر استرس و اختلافات زناشویی کنار بیایند و برخوردی منطقی با آنها داشته باشند. فرزند دار شدن، تغییر شغل، بیماری یا بازنشسته شدن، از جمله حوادث زندگی است که زوجها اگر نقشه عشقی مفصل نداشته باشند، ممکن است از آن آسیب ببینند. هر چه بیشتر یکدیگر را بشناسید و درک کنید، راحت‌تر می‌توانید با مسائل زندگی کنار بیایید.