زبان عشق

زبان عشق

به عقیده محققان هر فردی دارای یک زبان اصلی و یک زبان ثانویه برای بیان عشق است. به‌علاوه، انسان‌ها تمایل دارند به شیوه‌ای ابراز عشق کنند که همان شیوه را برای دریافت عشق از سوی دیگران ترجیح می‌دهند.

عشق

از آن‌جایی که اولویت‌ها و ترجیحات ما در زمینه ابراز و دریافت عشق کاملا با اولویت‌ها و ترجیحات همسرمان یکسان نیست، در همین نقطه است که مشکلات مختلفی می‌توانند در رابطه مشترک شروع شوند. با این وجود اگر ما بتوانیم زبان عشق همسرمان را درک کنیم، دیوارهای سوءتفاهم را فرو می‌ریزیم و کمتر به مشکل برمی‌خوریم.

در ادامه به توضیح انواع زبان عشق نوشته شده توسط تیم روانشناسان کلینیک روانشناسی نیکیار خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

زبان اول « کلام تاییدآمیز »

کلام تاییدآمیز برای ابراز عشق و علاقه شامل تشکر و قدردانی از کارهای بسیار کوچک و معمول در خانه است؛ برای مثال چه لباس قشنگی! چه آرایش خوشکلی! چه دست پخت خوبی! از این که از بچه خوب نگه داری کردی ممنون، واقعا متشکرم زباله‌ها را بردی و… .

درواقع اگر زن و شوهر مرتب چنین گفته‌هایی را از هم بشنوند، فضای عاطفی بین‌شان بهتر می‌شود چرا که واقعیت این است که وقتی ما کلام تاییدآمیزی دریافت می کنیم به احتمال قوی ترغیب می‌شویم که متقابلاً به آن پاسخ دهیم و در مقابلش کاری کنیم.

زبان دوم « وقت گذاشتن برای یکدیگر »

صحبت کردن‌های دونفره، قدم زدن‌های دونفره، توجه کردن به یکدیگر به دور از تلویزیون یا دنیای مجازی و… ، چرا که وجه اساسی وقت گذاشتن برای یکدیگر برای ابراز عشق و علاقه با هم بودن است، نه در کنار هم بودن. با هم بودن یعنی توجه متمرکز و کامل و این زبان شامل با هم بودن، گفت و گوی متمرکز، نگاه کردن به چشم‌های همسر در موقع حرف زدن، گوش دادن و به دنبال آن در پی کشف احساسات طرف مقابل بودن، قطع نکردن سخن طرف مقابل، توجه به حرکات بدن مثل مشت گره کرده، فشار روی دست، اشک، اَبروهای گره خورده، لرزش صدا و… .

ابراز عشق و علاقه

زبان سوم « دریافت هدایا »

هدیه دادن و هدیه گرفتن از نمادهای بصری عشق است و برای برخی افراد بسیار مهم‌تر از برخی دیگر است. اگر زبان اصلی عشق همسرتان دریافت هدیه است، شما می‌توانید به یک هدیه‌دهنده‌ی حرفه‌ای تبدیل شوید و در واقع یکی از آسان‌ترین زبان‌های عشق برای یادگیری است.

یکی از این هدایا می‌تواند حضور فیزیکی شما در موقعیت‌های خاص باشد، مثل حضور شما در زمان‌های بحرانی که ممکن است برای هر دو نفر در رابطه پیش آید مانند از دست دادن عزیزان یا قرارگرفتن در لحظات خوشی و ناخوشی. این زبان در برخی افراد با شاخه گلی کفایت می‌کند. این موضوع و ابراز عشق و علاقه با توجه به استطاعت مالی طرفین و نوع نگرش آنان و بستر فرهنگی که در آن رشد کرده‌اند و حتی جوامع مختلف متفاوت است.

ابراز علاقه

زبان چهارم  « خدمت به یکدیگر »

دو طرف رابطه باید در خدمت یکدیگر باشند، از جمله در امور خانه داری، بچه داری و تمام مسئولیت‌های یک زندگی مشترک، بدون در نظر گرفتن مرد و زن بودن.

البته یادمان باشد درخواست کردن به عشق جهت می‌دهد ولی دستور دادن جریان عشق را متوقف می کند! آنچه ما پیش از ازدواج برای یکدیگر انجام می‌دهیم دلیلی بر کارهایی که پس از ازدواج انجام خواهیم داد، نیست و یادمان باشد در جوامع سنتی غلبه بر کلیشه‌ها مهم است مثل ظرف شستن یا جارو کردن مردان و… .

خدمت کردن به یکدیگر نباید اجباری باشد بلکه باید آزادانه و مطابق درخواست طرف مقابل صورت گیرد . خدمت عاشقانه یعنی برآورده ساختن انتظارات همسر.

زبان پنجم « تماس فیزیکی »

تماس فیزیکی می‌تواند رابطه را بسازد یا از هم بگسلد. درواقع هم می‌تواند نفرت را منتقل کند و هم محبت را.

اگر زبان اصلی عشق همسرتان تماس فیزیکی است، هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که وقتی گریه می‌کند او را در آغوش بگیرید.

برای برخی افراد تماس فیزیکی زبان اصلی عشق است، این افراد به لحاظ عاطفی نیاز دارند همسرشان لمس‌شان کند، دست در موهای آن‌ها کرده و در آغوش کشیدن شان را تکرار کند، دستان یکدیگر را بگیرید.

عشق و علاقه

تماس فیزیکی به عنوان نشانه‌ای از عشق، اعماق وجودمان را لمس می‌کند و به عنوان یکی از زبان‌های عشق، شکل قدرتمندی از ارتباط است.