چیستی و ضرورت مشاوره ازدواج

چیستی و ضرورت مشاوره ازدواج

یکی از حیاتی ترین و مهم ترین انتخاب های هر فرد در زندگی، انتخاب همسر است. به همین منظور برای رسیدن به بهترین انتخاب باید دقت بسیاری نمود و مشاوره ازدواج در اولویت قرار می‌گیرد. چرا که هر چقدر هم تصور شود، بهترین گزینه مناسب را انتخاب شده است، با توجه بر غلبه احساسات در این گونه موارد، افراد دچار خطا شده و تصمیمی غلط می‌گیریم. به همین منظور است که مشاوران کلینیک روانشناسی نگرش در یزد برای مشاوره ازدواج اهمیت زیادی قائل هستند.

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج، افراد را در شرایطی که معمولا احساسات بر عقل برتری دارد کمک می‌کند. و باعث می‌شود دوراهی‌ها و مشکلاتی را که ممکن است با آن مواجه شوید و زندگیتان را تحت تاثیر قرار دهد، راه‌حلی جلوی پایتان می‌گذارند و نقشه‌ای برای ترسیم زندگیتان در اختیارتان قرار می‌دهند.

ضرورت مشاوره ازدواج

تصمیم گیری در مورد ازدواج و انتخاب همسر یکی از حیاتی ترین و مهم ترین انتخاب های هر فرد در زندگی است. هدف از ازدواج تشکیل خانواده است و قرار به بزرگ شدن این خانواده با تولد فرزندان در آینده است. به همین منظور نیاز است تا افراد در انتخاب خود دقت کافی را به خرج دهند. در زمان آشنایی قبل از ازدواج با توجه به اینکه صرفا به معاشرت های دوستانه، پیاده روی رفتن و … ختم می‌شود که به نمایش ظاهر و آمال و آرزو پرداخته می‌شود. حال باعث می‌شود خیلی از افراد به دلیل غالب شدن هیجانات در زمان آشنایی، قادر به تصمیم گیری درست نباشند. بسیار مشکل و ایراد وجود دارد که بعدا ممکن است در زندگی زناشویی مشکل ساز شوند و در طول آشنایی آنها را قابل رویت نباشند. به همین منظور مشاوران ازدواج کلینیک روانشناسی نیکیار در یزد مشاوره ازدواج را به همه افراد مایل به ازدواج توصیه می‌کنند.

مشاوره قبل از ازدواج

اقدامات لازم قبل از مشاوره ازدواج

برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و داشتن یک انتخاب درست و منطقی، نیاز است اقداماتی نظیر موارد زیر را انجام دهید:

  1. برای شروع مشاوره ازدواج نیاز است تا افراد خودشناسی کرده و از خود شناخت کافی داشته باشند.
  2. مشاوره ازدواج قرار است به شما کمک کننده باشد، پس در مراجعه به مشاوره ازدواج نباید تاخیر راه داد.
  3. یافتن مشاوری با تجربه و متخصص در زمینه مشاوره خانواده
  4. با توجه به اهمیت ازدواج، و مهم بودن این انتخاب در زندگیتان با مشاور صادقانه رفتار کنید.

نکاتی راهگشا در مشاوره ازدواج

در مشاوره ازدواج نکاتی هستند که باید به آنها بسیار توجه کرد. این نکات عبارت‌اند از:

شناخت حساسیت های خود: یکی از مهم‌ترین مسائل بنا به گفته مشاورین ازدواج آکادمی نیک یار در یزد، که اغلب افراد توجهی به آن ندارند، توجه به حساسیت های خود است. افراد اغلب از خود شناخت کافی نداشته که همین اتفاق می‌تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری در زندگی زناشویی شود. پس نیاز است در ابتدا از چیزهایی که باعث ناراحتی، آشفتگی و یا عصبانیت خود افراد می‌شود را شناسایی کرد.

ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

شناخت حساسیت های طرف مقابل: هر کسی یک شخصیت دارد و حساسیت‌های خاصی دارد و وقتی که فعالیتی را نشان می‌دهد آن را بروز می‌دهد. این شخصیت از کودکی تا بزرگسالی افراد در حال شکل گیری است و باید این را دانست که واکنش افراد در برابر اتفاقاتی که حساسیت فرد را دربرخواهد داشت، این واکنش‌ها امری غیرقابل کنترل است. به توصیه مشاوران مرکز روانشناسی نیک یار در یزد، برای ازدواجی موفق نیاز است تا این حساسیت‌ها را شناخته و باعث تشدید این حساسیت ها از جانب طرف مقابل نگردد. از جمله مهم‌ترین این حساسیت ها می‌توان به حساسیت به خشم، حساسیت به احترام، حساسیت به ناامیدی، حساسیت به ارزش‌ها و … اشاره کرد.

عدم سرزنش همدیگر و در مقابل همدردی کردن با یکدیگر: زوج ها معمولا در برخورد با اختلافات زناشویی، یکدیگر را سرزنش می‌کنند و همسر خود را مسئول خراب شدن ارتباط خوب خود با هم می‌دانند. مشاوران ازدواج کلینیک روانشناسی نیک یار در یزد می گویند: سرزنش نوعی عذر و بهانه است که سبب می‌شود تا افراد حاظرند با ناراحت کردن طرف مقابل تنها احساس بهتری داشته باشند. در این شرایط نیاز است افراد به جای عیب جویی با یکدیگر با محبت برخورد کنند.

مسئولیت پذیری: مسئولیت پذیری است که باعث می‌شود از سرزنش یکدیگر دست برداشته و شریک زندگی را مسئول کمبودها و نقص‌های خود ندانیم. مسئولیت پذیری ارثی نیست بلکه اخلاقی و تربیتی است که می‌تواند در هر زمانی فراگرفته شود. مسئله‌ای بسیار مهم از جانب کلینیک روانشناسی نگرش یزد، این است که از اشتباه کردن نباید ترسید و باید این را ذکر کرد که احساس مسئولیت هنگامی در افراد به وجود می‌آید که به آنها مسئولیت داده شود. اگر از اشتباهات درس گرفته شود، عملکرد بهتری در آنچه انجام خواهد شد به دست می‌آید.

مشاوره ازدواج

رفتاری ملایمت آمیز و کنترل خشم: اکثر اوقات، واکنش در مقابل با ترس و آزردگی خشم است. به شکلی که افراد خشم خود را پشت ترس و درد خود پنهان می‌کنند. چراکه ابراز خشم راحت‌تر از بیان احساس رنجش است. خشم عکس‌العملی در مقابل مخفی کردن ترس‌ها و نقاط ضعف و خجالتها است.