آیا افراد چاق غمگین‌ترند ؟!

آیا افراد چاق غمگین‌ترند ؟!

سالهاست که ارتباط بین چاقی و افسردگی از سوی بسیاری از روانپزشکان، روانشناسان و متخصصین تغذیه تایید و ثابت شده است با این حال هنوز روشن نیست که چاقی ویا افسردگی، کدام یک در ابتدا در چرخه اضافه وزن و کمبود اعتماد به نفس به وجود می آ‌یند و اینکه آیا چاقی باعث افسردگی میشود یا افسردگی باعث چاقی، همچنان جای بحث و بررسی دارد .

چاقی و افسردگی

معمولا افسردگی در افراد چاق بخاطر عدم رضایت فرد از ظاهرش در آ‌ینه و از اینکه نمی‌تواند فعالی، چابکی، جسارت و پیگیر بودن افراد لاغر را داشته باشد ایجاد می شود. در این بین چرخه‌ی رژیم گرفتن، لاغر شدن، رها کردن رژیم و به دنبال آن افزایش وزن مجدد و دوباره شروع رژیم سخت‌تر، اثر بیشتری بر روی افسردگی که صرفاً ناشی از اضافه وزن یا چاقی است دارد، چرا که این بار احساس شکست هم به آن اضافه شده است. این در حالی است که موفقیت در کاهش وزن عملکرد روانی را بهبود می‌بخشد هرچند بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های کم کالری و سخت نیز خودشان یک ارتباط خاص با افسردگی دارند!

احتمال دیگر آ‌ن است که افسردگی نتیجه برخورد و رفتار دیگران با فرد چاق است، یعنی همان فکرها، باورها و حتی تبعیض‌هایی که در یک جامعه برعلیه فرد چاق وجود دارند !

چاقی در دوران کودکی

دختران و پسرانی که در دوران قبل از مدرسه اضافه وزن دارند احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب بیشتری در آنها ایجاد شده که با گذر زمان، این احساسات بدتر می‌شود، بطوری که بر روی مهارت‌های فردی و جایگاه اجتماعی‌شان نیز اثر میگذارد که باعث میشود ارتباطات ضعیفی با همسالان خود برقرار کنند. نکته مهم دیگر این است که دید متفاوت مربیان نسبت به کودکان چاق یا کودکانی که مشکل اضافه وزن دارند نیز سبب می‌شود که کودکان، احساس تبعیض را از همان ابتدا تجربه نمایند .

 

بنابراین با توجه به آثار سوء ‌روانی چاقی در کودکان، والدین حتی قبل از اینکه کودکان اضافه وزن پیدا کنند باید به وضعیت وزنی آنها توجه داشته باشند. در این راه پیشنهاد روانشناسان کلینیک روانشانسی نگرش این است که والدین بایستی با یادگیری مهارتهای لازم جهت اصلاح سبک زندگی و سالم‌خواری به کودکان خود کمک کنند تا سالم‌تر غذا بخورند و فعال‌تر باشند.

اما چه باید کرد؟

به عنوان مثال، کودکان را به جای تماشای تلویزیون، در بازی‌هایی که همراه با تحرک بدنی می‌باشد شرکت دهند. در انتخاب مواد غذایی از همان دوران کودکی مواد غذایی سالم را جایگزین تنقلات ناسالم کنند و به هیچ‌وجه درمان چاقی کودکان را به بهانه ‌این که آنان در سنین رشد هستند به تاخیر نیندازند. چرا که همانطور که اشاره کردیم والدین نقش مهمی در تامین زندگی سالم و پویای کودکان خود دارند و برنامه غذایی منظم و سالم، وضع محدودیت ها و قوانین لازم، در دسترس قرار دادن غذاهای مناسب و ایجاد محیطی امن و آرام برای کودک می‌تواند از مهمترین مواردی باشد که والدین برای حفظ سلامت جسم و روان کودک خود باید به آن توجه کنند.

اختلالات خوردن همچون محرومیت غذایی، رژیم های سخت، پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی در افراد چاق بیشتر بروز می‌کند. شیوع اختالات خوردن نیز در نوجوانانی که تصور منفی در مورد تناسب اندام خود دارند بیشتر است و کمتر از سایرین رژیم های غذایی و فعالیت بدنی مناسب را دنبال می‌کنند .

آثار روانی چاقی

چاقی علاوه بر سلامت جسمی، بر سلامت روان نیز تاثیر گذار است .

از جمله اثرات روانی چاقی می‌توان به نداشتن اعتماد به نفس، افسردگی، بی میلی و حتی تنفر از سرگرمی اشاره کرد .

در تحقیقی از سوی محققین دانشگاه تگزاس برای بررسی این سوال که “آ‌یا افراد چاق غمگین‌ترند؟” و با بررسی ۸ شاخص سلامت روانی شامل: خوشحالی، رضایت از ایجاد ارتباط با دیگران و خوش بینی، مشخص گردید که در هیچ یک از این موارد وضع روانی افراد چاق بهتر نمی‌باشد و در مجموع افراد چاق، نسبت به افراد لاغر شادتر نیستند.

چاقی و افسردگی

این تحقیق همچنین نشان داد که بیش از ۵۰ درصد افراد چاق یا دارای اضافه وزن بخصوص زنان جوان، در هنگام شنا، ورزش و تعطیلات یا در مکانهای تفریحی عمومی به دلیل چاقی، اضافه وزن، اندام نامتناسب و نوع پوششان، فاقد اعتماد به نفس هستند. این افراد اظهار داشتند که احساس می‌کنند به دلیل وزنشان مورد قضاوت بیشتری هستند و طعنه و حتی توهین را از سوی برخی افراد تجربه کرده بودند !