موانع خوشبختی

عادات مخرب خوشبختی

همه‌ی انسانها همواره در جست‌وجوی شادی هستند و به همین دلیل هر روز تصمیماتی می‌گیرند که بر چگونگی فکر و احساس‌شان درباره‌ی خودشان اثر می‌گذارند. ما معمولا باور داریم که تصمیمات خوبی می‌گیریم، تصمیماتی که ما را به رفاه نزدیک‌تر خواهد کرد. همه‌ی ما به‌طور طبیعی خواهان اجتناب از ترس و فراهم کردن یک زندگی راحت و بی‌دغدغه هستیم اما مشکل این‌جاست که گاهی‌اوقات انتخاب‌های ما برخلاف انتظار، اندوه و اضطراب ما را بیشتر می‌کنند. در واقع، گرفتار عادات بدی می‌شویم که به ما آسیب می‌رسانند و از موانع خوشبختی هستند. اما با اینحال می‌توانیم با حذف عاداتی که در این مقاله که توسط مشاوران کلینیک روانشناسی نیک یار به نگارش در آمده، بیان خواهد شد، جلوی این چرخه‌ی منفی را بگیریم و شادی‌مان را دوباره به‌دست آوریم.

این عادات که از موانع خوشبختی به حساب می‌آیند، عبارتند از :

مقایسه‌ کردن دائمی خود با دیگران 

نگاه کردن به ظاهر زندگی دیگران و مقایسه اینکه آنها عالی‌ترین شغل و شادترین روابط را دارند یا پول بیشتر و قیافه‌ی بهتری دارند همیشه منصفانه نیست و از موانع خوشبختی به حساب می‌آید. چرا که تک‌تک ما انسان‌ها در جایگاه خودمان منحصر به‌ فرد هستیم و استعدادها، ترس‌ها، تمایلات و اهداف خودمان را داریم.

موانع خوشبختی

ناسپاسی کردن از موانع خوشبختی

یکی دیگر از موانع خوشبختی ناسپاسی است. قدردانی و سپاسگذار بودن، زندگی‌ انسان را دگرگون می‌کند و به سمت خوشبختی سوق می‌دهد. شاکر‌بودن، فکر انسان را به داشته‌های شگفت‌انگیزی که دارد معطوف می‌کند. اگر درک نکنید که در زندگی از چه نعمت‌هایی برخوردار هستید و قدردان آنها نباشید، هرگز در زندگی احساس رضایت نخواهید کرد. قدردانی از استرس انسان می‌کاهد، به ذهن آرامش می‌دهد و یک شخصیت منعطف و مهربان می‌سازد .

گرفتار ترس یا نفرت شدن از موانع خوشبختی

نفرت، به اندازه‌ی ترس مخرب بوده و یکی از موانع خوبشختی می‌توان نام برد. اگر خشم و نفرت، کنترل شما را در دست گیرد شما را در باتلاقی از بدبینی و کینه جویی فرو می‌برد. خاطره‌ی تجربیات تلخ در ذهن انسان انباشته می‌شود، اما اگر بخواهیم بر اساس خشم یا نفرت تصمیم‌گیری کنیم، توانایی تمرکز خود را روی مسائل مهم زندگی از دست می‌دهیم. نفرت، شادی‌های انسان را ذره‌ذره از او می‌گیرد.

تمرکز و توجه محض بر روی گذشته یا آینده

معطوف کردن توجه صِرف به گذشته یا آینده باعث می‌شود انسان تجربیات و فرصت‌هایی را که در مقابلش دارد، نادیده بگیرد. انسان باید در لحظه زندگی کند تا توجه‌‌ش را معطوفِ شرایط و اطرافیان‌ خود کند. اگر این‌گونه نباشد، بدون اینکه متوجه باشد، ر‌وزها و سال‌های زیادی را پشت ‌سر می‌گذارد درحالی‌که در هیچ‌یک از آنها زندگی‌کردن در لحظه را تجربه نکرده‌ است.

موانع خوشبختی

توجه به مسائل غیرقابل ‌کنترل از موانع خوشبختی

اکثر مواقع تمایل ما به کنترل همه مسائل پیرامون‌مان، ریشه در اضطراب و ترس دارد که همین ترس و اضطراب از موانع خوشبختی است. ما باور داریم که اگر فرمان دست خودمان نباشد، بدترین اتفاقات خواهد افتاد. تلاش بیش‌از حد برای کنترل همه‌ چیز، درست مانند جنگیدن با دنیاست و درنتیجه‌ی این طرز تفکر، خودمان را از شادی و آرامش محروم می‌کنیم. به‌جای تلاش برای کنترل‌کردن تمام جزئیات پیرامون، اجازه بدهید زندگی روال عادی‌اش را طی کند. روی مسائل غیرقابل‌کنترل زندگی بیش‌از حد تمرکز نکنید و سعی کنید از آزادی این نگرش جدید لذت ببرید.

در دام بازی سرزنش افتادن

سرزنش کردن مداوم دیگران بخاطر مشکلات یا شرایط خودتان، عادت مخربی‌ست که هم به خودتان و هم به اطرافیان‌تان آسیب می‌رساند و مانع خوشبختی خواهد بود. وقتی دیگران را سرزنش می‌کنید، از مسئولیت احساسات و اَعمال خودتان چشم‌پوشی می‌کنید. ما مسئولیت مشکلاتمان را به گردن دیگران می‌اندازیم، چون نمی‌خواهیم خودمان را مقصر بدانیم. در‌عوض، با مقصر‌ دانستن دیگران، شکست خودمان را توجیه می‌کنیم تا احساس بهتری پیدا کنیم.

چشم‌ دوختن به دارایی‌ها از موانع خوشبختی

وقتی تمرکز زندگی‌تان فقط روی پول و مادیات باشد، نمی‌توانید شادی‌های واقعی و حقیقی زندگی را ببینید. منکر نمی‌شویم که پول به رفاه ما و اطرافیان‌مان کمک می‌کند، اما زمانی که تمرکزمان به‌طور کامل روی ثروت و اندوختن آن باشد، چیزهایی را که سبب آرامش و شادی واقعی‌مان می‌شوند، فراموش می‌کنیم و همین ثروت اندوزی از موانع خوشبختی به حساب می‌آید. سعی کنید در زندگی به‌ دنبال تعادل باشید و بدانید که فقط با ثروت نمی‌توانید شادی بخرید و این حقیقتی ‌است که باید آن را به طور درونی باور داشته باشید.

موانع خوشبختی

احاطه‌ شدن توسط افراد سمی از موانع خوشبختی

ارتباط با افراد سمی ، شادی و آرامش را از شما می‌گیرد . اگر مراقب نباشید ، ذهنیت بدبینانه‌ی آنها به شما سرایت می‌کند . واقعیت غم‌انگیز این است که انسان‌های سمی ذره‌ای به اطرافیان‌شان اهمیت نمی‌دهند و برایشان فرقی نمی‌کند دیگران چقدر برای آنها وقت صرف کرده‌اند .

از بین‌ رفتن آرزوها به‌ واسطه‌ی تنبلی از موانع خوشبختی

همه‌ی ما هر از گاهی وظایفی را به تعویق می‌اندازیم که از انجام‌شان می‌ترسیم یا بهانه‌ تراشی می‌کنیم تا دلیلِ انجام‌ ندادن کاری که قول انجامش را داده بودیم، توضیح بدهیم که این یکی از موانع خوشبختی است. به تعویق انداختنِ همیشگی، بدون شک به شادی بلند‌ مدت ما لطمه می‌زند. انسان با تنبلی خود، زمان با ارزشش را هدر می‌دهد، درحالی‌که می‌تواند از این منبع با ارزش برای پی‌گیری اهداف و آرزوهایش استفاده کند.

موانع خوشبختی

منتقدِ سختگیر خود ‌بودن از موانع خوشبختی

برای ارتباط برقرار ‌کردن با خود واقعی‌تان حوصله به خرج دهید. شما واقعا از خودتان چه انتظاری دارید؟ می‌خواهید چه کسی باشید؟ چه چیزهایی را دوست دارید؟ چه چیزهایی را دوست ندارید؟ برای اینکه خودتان را پیدا کنید و کسی را که هستید دوست بدارید، باید راهی پیدا کنید. افکار منفی را کنار بگذارید و فقط به انتقادات سازنده فکر کنید. فراموش نکنید که با خودتان مهربان باشید، همین طور با دیگران نیز با مهربانی برخورد کنید. چون این راه رسیدن به شادی واقعی است.