زندگی ایده آل

زندگی ایده آل

مسلما هر انسانی، زندگی را از دریچه‌‌ی خاصی می‌بیند و فکر می‌کند رسیدن به یک سری از آمال و آرزوها و اهداف و یا فراهم شدن شرایط و موقعیتهای مختلف، باعث به وجود آمدن یک زندگی ایده‌آل برای او می‌گردد. ما در این مقاله که توسط مشاوران کلینیک روانشناسی نیک یار نوشته شده، به بیان یک‌سری اصول کلی که می‌توانند به عنوان اصول کلی در آفزینش و خلق یک زندگی ایده آل مورد کاربرد قرار گیرند، می‌پردازیم . 

هدفمند بودن، شرط لازم برای خلق یک زندگی ایده‌ آل

زندگی‌ای که هدف نداشته باشد، یک زندگی شلوغ و بی‌سر و سامان خواهد بود. افراد بی‌هدف بطور سرسام آوری با انواع مشکلات مواجه می‌شوند و این باعث ایجاد استرس، اضطراب و ناراحتی در آنها می‌شود. کسالت، درماندگی، سردرگمی، تشویش و اضطراب حاصل یک زندگی بی‌هدف است. بنابراین سعی کنید برای رسیدن به زندگی ایده‌آل، تا جایی که می‌توانید شکل واضحی به اهداف خود بدهید. آنها را دسته بندی کنید و برای خود مشخص کنید که کدامیک از اهمیت بیشتری برایتان برخوردار هستند. اصلا فرق نمی‌کند که اهداف شما مالی، علمی، مربوط به زندگی روزمره و یا سایر اهداف باشد. تنها چیزی که مهم است داشتن هدف است.

زندگی ایده آل

مثبت‌اندیشی و پاک‌سازی ذهن از اهداف منفی

افکار منفی بطور کلی باعث هدر رفتن نیرو و انرژی روانی هر فرد و دوری از زندگی ایده‌ آل می‌شود و در واقع مثل موانعی هستند که مسیر فرد را برای رسیدن به اهدافش سد می‌کنند و حتی مانع این می‌شوند که فرد بتواند برای خود اهدافی را معین کند. اینگونه افکار احساس نشاط و شادابی را از زندگی فرد می‌گیرند و موجب از بین رفتن اعتماد به نفس و خودباوری او می‌شوند.

بالا بردن رضایت شغلی

بیشتر ساعاتِ زندگی انسان در جریان شغلی‌ و روند کاری‌اش می‌گذرد، بنابراین لذت بردن از این ساعات در داشتن یک زندگی ایده‌ آل بسیار بااهمیت خواهد بود. همیشه و در هر شغلی حتما چیزهایی وجود دارد که بتواند برای شما جذاب باشد. حتی در شغلی که علاقه چندانی به آن ندارید. با کمی فکر کردن می‌توانید این جنبه‌های لذت بخش را پیدا کرده و برای خود پررنگ کنید. سعی کنید به جای صرفاً وقت گذراندن و احساس نارضایتی کردن مهارتهای مناسب را یاد بگیرید و به دنبال مواردی باشید که باعث پیشرفت شما در کارتان می‌شود.

توجه به سلامتی جسمی و روحی خود

بعضی از افراد بیش از حد نگران سلامتی خود هستند و برخی دیگر توجه چندانی به سلامتی خود ندارند. این دسته از افراد به کارهایی که انجام می‌دهند و ممکن است سلامتی آنها را تهدید کند ادامه می‌دهند و یا در صورت بروز مسائلی در سلامتی‌ خود، آنها را دست کم می‌گیرند. در هر دو حالت، داشتن یک زندگی ایده‌آل و لذت‌بخش برای این افراد به خطر می‌افتد. پیشنهاد می‌شود به دنبال آموزش و یادگیری اطلاعات و مطالب جدید برای بالا بردن سلامت جسمی و روحی خود باشید و آنها را در زندگی خود پیاده کنید.

زندگی ایده آل

گسترش و سالم‌سازی روابط و ارتباطات خود

برقراری یک ارتباط مناسب برای داشتن یه زندگی ایده آل بسیار مهم است. در زمینه برقراری چنین روابطی نکات بسیار ریز و دقیقی وجود دارد که ممکن است ارتباطات مختلف شما را خدشه‌دار کند، بدون اینکه متوجه باشید. شنونده خوب بودن و محبت کردن در مواقع مناسب، یکی از اصول برقراری ارتباط صحیح هستند. به مواردی از این قبیل توجه کنید تا بتوانید روابط خود را گسترش دهید. علاوه بر گسترش روابط، حفظ روابط را نیز یاد بگیرید. برخی افراد به راحتی روابطی را آغاز می‌کنند اما نمی‌توانند آنها را پایدار نگه دارند.

خلاق بودن

برای رسیدن به خلاقیت لازم نیست شغل خاصی داشته باشید یا کار خاصی انجام دهید و یا در سن خاصی باشید و… . در هر شرایطی و هر سنی و هر جنسی که باشید، خلاقیت کمکهای زیادی به شما خواهد کرد. چرا که افراد خلاق انسانهایی: مخاطره پذیر، اهل ریسک، مُصر، با انگیزه، پذیرای افکار نو، مستقل و دارای اعتماد به نفس هستند. این افراد در برخورد با مشکلات زندگی نیز می‌توانند از قدرت خلاقیت خود استفاده کنند و به شیوه‌های جالب‌تری برای رسیدن به زندگی ایده آل با مشکلات مواجه شده و مقابله کنند.

توجه به فرزندان

فرزندان مهم‌ترین افراد زندگی والدین هستند. اکثر والدین نگران تربیت فرزندان خود هستند. گاهی این نگرانی زندگی آنها را مغشوش و پر از اضطراب می‌سازد. ولی باید بدانید که این نگرانی‌ها هیچ فایده‌ای ندارد. در عوض سعی کنید روشهای برقراری ارتباط با فرزندان و تربیت آنها یاد بگیرید و با آرامش و خونسردی آنها را در زندگی و رابطه با آنها پیاده کنید. به این ترتیب نگران آینده فرزندان خود نیز نخواهید بود چون می‌دانید که بهترین کارها را برای آنها انجام می‌دهید که در توان دارید. برای فرزندانتان وقت بگذارید، آنها را بشناسید و به آنها احترام بگذارید تا برای داشتن زندگی ایده آل برای فرزندان خود نیز قدم برداشته باشید.

زندگی خوب

اهمیت دادن به سرگرمی‌ها و علائق

برخی افراد به دلیل برنامه‌ریزی خوبی که دارند به بهترین شیوه از برنامه‌ها و فعالیتهای مختلف استفاده می‌کنند. این افراد حتی ممکن است فعالیت شغلی گسترده‌ای داشته باشند اما به همان اندازه نیز به علائق و سرگرمی‌های خود توجه نشان می‌دهند. مشغله کاری یا سایر مشکلات، آنها را از علائق خود دور نمی‌کند. فراموش نکنید که گذراندن اوقاتی با فعالیتهای مورد علاقه موجب تامین انرژی لازم برای فعالیتهای اساسی و دستیابی به زندگی ایده آل می‌شود چرا که بدون چنین اوقاتی فرد به مرور خسته و خسته‌تر خواهد شد. لازم نیست حتما مواردی را انتخاب کنید که دیگران توصیه می‌کنند. گوش کردن به موسیقی ممکن است برای یک فرد یک فعالیت لذت بخش تلقی شود اما برای فردی دیگر ورزش کردن و … .

زندگی ایده آل

مدیریت و کنترل فعالیتهای خود

در انجام فعالیت‌های خود جدی باشید. آنها را مهم بشمارید و برایشان برنامه ریزی کنید و برنامه‌ها را بطور منظم اجرا کنید و به نتایج برنامه‌ها توجه کنید و در نهایت از نتایج خوب و بد برای برنامه‌ریزی بعدی درس بگیرید. این روند کامل یک مدیریت خوب برای داشتن زندگی ایده آل است. سعی کنید یک نظاره‌گر خوب و یک ارزیاب سخت‌گیر برای امور خود باشید. فعالانه امور زندگی خود را پیگیری کنید و به موفقیتهای خود پاداش دهید، درست مثل یک مدیر خوب در یک سازمان باشید.