صحبت کردن

صحبت کردن

یکی از اصلی ترین عوامل تداوم یک رابطه خوب، صحبت کردن دو نفر با هم است که این البته در ازدواج جزء اصول اولیه زندگی پایدار است. وقتی همسران بتوانند راحت باهم صحبت کنند، مطمئنناً زندگیشان هرگز به سراشیبی طلاق نمی انجامد. در این مقاله سعی من بر این است که با توجه به تجربه سال ها کار با خانواده ها راهکار های کاربردی را به شما ارائه بدهیم.

آمار در کشور های پیشرفته می دهد علت بیش از ۵۰% طلاق ها به دلیل نداشتن ارتباط صحیح کلامی همسران است.
در یک ارتباط کلامی خوب شما می توانید به راحتی نیازها، خواسته ها و علایق طرف مقابل را بشنوید و همین موارد را در مورد خودتان نیز منتقل کنید که اکثر دعواها از سوء تفاهم از روابط فوق نشأت می گیرد.یعنی یک طرف بسیار زحمت می کشد، کار های زیادی در جهت رضایت همسر خود انجام می دهد ولی طرف مقابل اصلأ راضی نیست و شخصی که زحمت زیادی متحمل شده، دل سرد می شود ئ اصطلاحأ به خود می گوید: دست من نمک ندارد. در صورتی که خواسته و نیاز همسرش کاملأ چیز دیگری بوده است ماند اینکه به یک فرد تشنه بهترین غذا را بدهید، خب واضح است که او آب می خواهد و مطلوبیت و طعم غذا اصلأ برای او مهم نیست و نخوردن غذا به علت تشنگی هم هیچ ربطی به طعم غذا یا زحمتی که شما کشیدید ندارد چرا که او تشنه است و آب می خواهد؛ پس اگر از او پرسیده بودید و او نیز با شما راحت بود به سادگی یک لیوان آب خوردن، رابطه شما به سمت مطلوبیت پیش می رفت و هر دو طرف احساس رضایت می کردید و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

در ذیل به ۷ راهکار طلایی اشاره می کنیم که با رعایت آنها فصل جدیدی را در روابط خود با همسرتان رقم خواهید زد.

 ۱٫در نظر گرفتن زمان
خود را به جای همسرتان بگذارید و احساسات او را در نظر بگیرید؛ اگر نیمه شب است و صبح باید برود سر کار یا تازه از سرکار آمده یا اینکه ناراحت است شاید زمان خوبی برای یک مکالمه مطلوب نباشد، پس سعی کنید زمان های طلایی برای صحبت کردن را شکار کنید و در طول رابطه به آنها اشراف پیدا کنید.

 

۲٫ راهکاردادن ممنوع
خیلی وقت ها لذت یک مکالمه و دردودل با دادن راهکار از بین نمی رود، افراد معمولأ مشکل کار خود را می دانند یا فقط جهت سبک شدن، شروع به صحبت کردن می کنند.دادن راهکار یعنی تو نمی دانی و من می دانم، یعنی نگاه از بالا به پایین! پس لطفا فقط در صورتی که همسرتان از شما راهکار خواست، پس از گفتن :« نظر خودت چیست ؟» بسیار با احتیاط شروع کنید به گفتن راهکارآن هم با گفتن این کلمه : بنظر من …

 

۳٫ شفافیت
لطفأ واضح، بدون کنایه، بدون مقدمه چینی طولانی، بدون استفاده از کلمات قلنبه سلنبه، و بدون پرداختن به حواشی، بدون پرده و کنایه صبت کنید. همسر شما مطمئنأ شعور شنیدن صحبت های خالصانه و بی منظور شما را دارد.

 

۴٫ شکار علایق
لطفأ راجع به علایق و موضوعاتی که برای همسرتان جالب است کمی مطالعه وپژوهش کنید تا در یک فرصت مناسب مثلا وقتی در رسوران متنظرید سفارشتان آماده شود بتوانید سر صحبت را باز کنید . مطمئن باشید بسیار شگفت زده می شود که شما راجع به علایق او اطلاعات خوبی دارید.

 

۵٫ طرح سؤالات خوب
سعی کنید وقتی طرف مقابل شما با شور و اشتیاق راجع به موضوعی صحبت می کند، از سؤالات جزئی راجع به سؤالات مربوط به ریزه کاری ها اجتناب کنید. سؤالات خوب سؤالاتی است که جوابش آزاد باشد و طرف مقابل بتواند انتخاب کند که چگونه جواب بدهد مثلأ وقتی دارد از جریان شیرین کاری یکی از دوستانش با آب و تاب تعریف می کند نپرسید چه کسانی بودند یا فلانی چه گفت، بلکه بپرسید :« آیا اکثرأ خوششان آمد» یا « تو چه حالی داشتی وقتی او این کار را کرد.»

 

۶٫ حسن جویی
تعریف کردن از دیگران همیشه و بدون استثناء، احساس خوبی به طرف مقابل می دهد. سعی کنید از کلمات همسرتان یا نحوه بیانش یا هر چیز کوچک دیگری که مشاهده یا احساس می کنید ، تعریف کنید مثلأ بگویید: « از اینکه با هیجان صحبت میکنی خوشم می آید.

 

۷٫ ارتباط چشمی و زبان بدن

سعی کنید با کسی که با شما صحبت می کند تماس چشمی برقرار کنید ، بدترین نوع تعامل ارتباطی این است که حواستان جای دیگری باشد یا همزمان دو موضوع را پیگیری کنید، سپس تمام دنیا را رها کنید و در چشمان همسرتان خیره شوید و با زبان بدنتان نشان دهید تمایل به ادامه صحبت های او دارید.

 

به راستی با انجام چند ترفند ساده و عمل به چند راهکار ساده می توانیم زندگی عاشقانه خودمان را تضمین کنیم. این ها نکاتی به ظاهر ساده اند که جداً معجزه می کند، امیدوارم عملگرا باشید و از این ساعت این نکات را را در تعاملاتتون در نظر بگیرید که زندگی عاشقانه یک هنر است.