حلِ جر و بحث‌‌های خانوادگی

حلِ جر و بحث‌‌های خانوادگی

یکی از موارد مهمی که ما بایستی همواره در بهبود و مدیریت روابطمان آن را مد نظر داشته باشیم پذیرش و مدیریت شرایط و اختلافات دشوار است . روش‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند در بهبود روابط خانوادگی به ما کمک کند که سعی داریم در این مقاله به آن بپردازیم . البته مراجعه به روانشناس و آگاهی بیشتر از روش‌ها و راهکارهایی که می‌تواند به کاهش این جر و بحث‌های خانوادگی در زندگی هر شخص بیانجامد نیز از اقدامات لازم و ضروری می‌باشد .

جر و بحث در خانواده

علت یابی

همانطور که میدانیم هیچ چیز در این دنیا بی‌علت نیست، پس برای اینکه بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم باید ابتدا علت آن را شناسایی کنیم .تقریبا تمام جر و بحث‌های خانوادگی به این دلیل پیش می‌آیند که علت‌های آنها به مرور زمان روی هم جمع شده‌اند و به ناگاه خود را بصورت انفجار در خانواده نشان می‌دهند .

در ادامه به بررسی عوامل احتمالی بروز اینگونه جر و بحث‌ها می‌پردازیم .

  • زندگی با اعضای فامیل

برخی از خانواده‌ها به خاطر سنت‌ها و یا به دلیل مشکلات مالی مجبور هستند که با برخی از اعضای فامیل خود زندگی کنند . ارتباط برقرار کردن در محیط‌هایی که بسیار شلوغ است ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد .زمانیکه تعداد زیادی از افراد با سلایق مختلف ،عقاید و سبک زندگی‌ متفاوت در یک محیط زندگی می‌کنند ، احتمال بروز اختلافات درون خانوادگی و جر و بحث‌های خانوادگی تا حد زیادی بالا می‌رود .

حل جر و بحث در خانواده

در چنین مواقعی بهترین راهکار این است که افراد سعی کنند محیط زندگی جداگانه‌ای را برای خود فراهم کنند . شاید در گذشته مردم می‌توانستند در یک خانه با چند خانواده دیگر زندگی کنند ، اما امروزه سبک زندگی ، اندیشه‌ها و به خصوص احساس داشتن استقلال ، بیشتر از گذشته احساس می‌شود و به همین دلیل ، افراد با روحیات و خلق‌ و خوهای متفاوت نمی‌توانند با هم کنار بیایند . پس سعی کنید برای جلوگیری از جر و بحث‌های خانودگی محیط زندگی خود را تغییر دهید و برای اعضای خانواده خود حد و مرزی را تعیین کنید تا بهتر بتوانید به جر و بحث‌های بیهوده پایان دهید .

  • انتظار بیش از حد

بطور کلی انتظار داشتن از دیگران باعث خراب شدن خیلی چیزها می‌شود . مثلاً برخی از افراد انتظار دارند که طرف مقابلشان هیچ وقت هیچ اشتباهی انجام ندهد . حالا تصور کنید به هر دلیلی ممکن است یکی از اعضای خانواده مرتکب اشتباهی شود و چون این کار با انتظارات والدین و یا یکی از بزرگترها همخوانی نداشته ، ممکن است منجر به بروز جر و بحث‌ خانوادگی و یا بعضا منجر به درگیری شود . انتظار داشتن بیهوده مانند یک چشم بند ، جلوی دید باز انسان‌ها را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد وقتی مشکلی پیش آمد به دنبال راه حل بگردند و بنابراین فقط دعوا می‌کنند . این خیلی خوب است که ما دوست داریم که همیشه در خانواده صلح و دوستی برقرار باشد و هیچ اشتباهی رخ ندهد اما انسان بدون اشتباه کردن نمی‌تواند چیزی یاد بگیرد . انسان‌ها با آزمون و خطا تجربه کسب کرده و رشد می‌کنند.

جر و بحث های خانوادگی

مثلاً وقتی می‌خواهیم طرز تهیه یک غذا را یاد بگیریم ممکن است چند بار آن را بسوزانیم ولی در نهایت آن را به بهترین شکل یاد می‌گیریم . به همین ترتیب نباید با کشیدن خط و نشان برای اعضای خانواده و قرار دادن آن‌ها در محدوده خط قرمز ، انتظارات بیهوده را برای خود رویاپردازی کنیم . باید اجازه دهیم رو به جلو حرکت کنند و هر بار هم اشتباهی انجام دادند با درایت و زبان گفتاری ملایم آن‌ها را راهنمایی کنیم . وقتی بتوانید انتظارات بیهوده را کم کنید دیگر هر چیز جزئی باعث جر و بحث در خانواده نخواهد شد .

  • زمینه سازی برای ورود افراد جدید در خانواده

در هر خانه‌ای یک سری تغییر و تحولات اتفاق می‌افتد . لذا لازم است قبل از اینکه اعضای جدید وارد خانواده شوند ، زمینه سازی درستی از این رخداد انجام پذیرد . افراد خانواده نیز باید سعی کنند انعطاف پذیری را در خود بالا ببرند ، یعنی باید بتوانند از دید فرد تازه وارد نیز به قضایا نگاه کنند . همه این‌ها باید قبل از ورود اعضای جدید صورت بگیرد تا وقتی این اتفاق افتاد، جر و بحثی به وجود نیاید و همه بتوانند این رخداد را بپذیرند .

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که عقاید ، نظرات و سبک‌های زندگی تا وقتی که به جان کسی آسیبی وارد نمی‌کند محترم است . لذا شما باید بپذیرید که نمی‌توانید هر کسی را به شکلی که خودتان می‌خواهید تبدیل کنید . حتی یک فرزند ، تفکری بسیار متفاوت از مادر خود دارد و این مهم نیاز به آموزش دقیق از طرف خانواده‌ها ، نظام‌های آموزشی و جامعه دارد که همه انسان‌ها عقایدشان محترم است و هیچکس نباید کسی را به خاطر سبک زندگی و یا نظرات مختلفی که دارد مورد فشار روانی قرار دهد. همه باید بتوانیم سبک مسالمت آمیز زندگی را یاد بگیریم و تا از بسیاری جر و بحث‌های در خانواده جلوگیری کنیم .

حل مجادلات خانوادگی

همچنین در این زمینه مشاوره‌های حضوری و تلفنی نیز می‌تواند برای شما کمک کننده باشد بخصوص در مواقعی که بحث‌های سطحی به کتک کاری منجر شود ، باید سریعاً با مشاور مشورت کنید . البته نباید اجازه دهید یک جر و بحث ساده به برخورد فیزیکی منجر شود و از قبل باید با کمک مشاور بهترین تکنیک‌ها را برای کنترل آن به کار ببرید .

به پیشنهاد مشاوران کلینیک روانشناسی نیک یار در یزد، مشاور خانواده می‌تواند به شما کمک زیادی در حل جر و بحث‌های خانوادگی و حتی جلوگیری از این اتفاق انجام دهد .

بحث های خانوادگی