مقابله با استرسها یا فشارهای روانی و تاثیر آن بر روی کاهش وزن

مقابله با استرسها یا فشارهای روانی و تاثیر آن بر روی کاهش وزن

استرس نقش مستقیمی بر روی سلامت افراد دارد و در این بین یکی از اصلی‌ترین تاثیرات آن بر روی وزن فرد می‌باشد. برخی افراد در زمان استرس اشتهای زیادی پیدا می‌کنند و تمایل به خوردن مواد غذایی از جمله مواد غذایی شیرین و چرب دارند و برخی نیز در زمان استرس نمی‌توانند غذا بخورند و همین موضوع باعث کاهش وزن در آنها می‌شود. پس برعکس، چیزی که مسلم است این است که اضطراب می‌تواند روی وزن افراد تاثیر بگذارد و افراد را چاق یا لاغر کند.

کاهش وزن

هورمون استرس ( کورتیزول ) نیز باعث تحریک انباشته شدن چربی اضافی در شکم و تحریک تولید هورمونی به نام بتاتروفین که در واقع بتاتروفین یک پروتئین مرتبط با استرس است، که باعث می‌شود از آنزیم‌های مورد نیاز برای سوخت و ساز جلوگیری نماید، و کار را برای شکسته شدن چربی بدن و کاهش وزن سخت می‌کند. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام انجام یک برنامه غذایی، خود را از نظر استرس و سطح روانی متعادل نگه دارید. در ادامه به بیان مهارت‌هایی برای مقابله با استرس و فشارهای روانی می‌پردازیم .

مهارتهای مقابله با استرس در کاهش وزن:

 • برنامه‌های زندگی را برای کاهش وزن اولویت‌بندی کنیم

آشفتگی و بی‌نظمی در کارها می‌تواند باعث استرس گردد. اولویت‌بندی مسائل و برنامه‌ریزی به ما این امکان را می‌دهد که به هرکاری در زمان و مکان خود رسیدگی کنیم، تا از استرس دور بمانیم که منجر به کاهش وزن می‌شود.

 • وقت خود را برای کاهش وزن تنظیم کنید

با انجام این اقدام، کارها به موقع انجام میشود و دچار استرس نمی‌شویم و وقت کافی برای اتمام کارها خواهیم داشت.

 • از وضعیت جسمی خود برای کاهش وزن آگاه باشید

اطلاع از نشانه‌های پریشانی مثل سردرد، آشفتگی، درد معده، خستگی زیاد و … می‌تواند در کمک به کاهش و مدیریت استرس بسیار موثر باشد چراکه ممکن است نشانه‌هایی از استرس باشد.

 • برای کاهش وزن از شر وسایل اضافی خلاص شوید

وسایل اضافی و به درد نخور و شلوغی محیط می‌تواند استرس‌زا باشد. پس اطراف خود را خلوت کنید.

 • برای کاهش وزن، شب ها به موقع و به اندازه کافی بخوابید

بدن انسان برای تجدید قوا به خواب کافی و لذت‌بخش نیاز دارد. هنگام خواب بهتر است به سمت چپ بخوابیم، در این حالت سوراخ راست بینی تحریک و سمت راست بدن فعالتر خواهد بود.

 • برای کاهش وزن، صبح‌ زود از خواب بیدار شوید

این کار به تنظیم ساعت زیستی بدن کمک میکند و باعث میشود بعد از بیدارشدن احساس بهتری داشته باشیم.

کاهش وزن

 • از رقابت یا چشم و هم‌چشمی با دیگران برای کاهش وزن بپرهیزید

رقابت با دیگران در کار، شغل، تجملات، ظواهر و … یکی از منابع اجتناب‌پذیر استرس است. پس بهتر است برایکاهش وزن، رقیبی برای خود در نظر نگیریم.

 • برای کاهش وزن مشکلات را بپذیرید

گاهی شرایط طاقت‌فرسایی در زندگی پیش می‌آید که کاری از دست کسی بر نمی‌آید. در چنین شرایطی باید با صبر و پذیرش مشکل بار عاطفی آن را کم کنیم.

 • برای کاهش وزن از تکنولوژی درست استفاده کنید

وسایلی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و … باعث می‌شوند در طی روز بیش از حد کار و فعالیت انجام دهیم و همین باعث استرس شده و مانعی برای کاهش وزن است.

 • برای کاهش وزن، لازم است به تغذیه‌ی خود بیشتر اهمیت دهید

استفاده از مواد غذایی سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزیجات، و پرخیز از مصرف زیاد نمک، چربی، خوراکی‌های سرخ‌شده و مواد قندی، نوشیدن آب کافی و پرهیز از مصرف زیاد قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار، برای کاهش استرس و وزن توصیه می‌گردد.

کاهش وزن

 • برای کاهش وزن، لازم است ورزش کنید یا قدم بزنید

ورزش کردن و انجام تمرینات هوازی باعث بهبود حالات افسردگی و آشفتگی فکری می‌گردنند.

یک پیاده‌روی تند و سریع به مدت ۴۰ دقیقه، میزان استرس را تا ۱۴ درصد کاهش می‌دهد. همچنین افرادی که چهار بار در هفته پیاده‌روی می‌کنند و قدم می‌زنند، استرس کمتری دارند و راحت‌تر می‌خوابند و اثرات بهتری بر کاهش وزن دارد.

 • برای کاهش وزن، روابط اجتماعی خود را گسترش دهید.

در مواقعی که تحت استرس یا فشار روانی هستید، بدترین کار ممکن، دوری از جمع و پناه بردن به تنهایی است.

لاغری

 • روی موضوعات آرامش‌بخش برای کاهش وزن تمرکز کنید و مثبت اندیش باشید

با فکر کردن به موضوعات آرامش‌بخش مثل یادآوری خاطرات لذت‌بخش یا دقت در تصاویر زیبا، از افکار منفی دوری کنید. مثبت فکر کردن باعث آرامش فکر می‌شود و در نتیجه با استرس مقابله می‌کند. اندیشیدن به اشخاص یا چیزهایی که به آنها عشق می‌ورزیم، آثار خوبی نیز بر خواهد داشت.

 • برای کاهش وزن، لازم است به طور صحیح تنفس کنید

تنفس صحیح به این صورت است که: دم به منظور فرو بردن هوا به درون ریه‌ها به مدت ۱ شماره و در ادامه نگه داشتن نفس به مدت ۴ شماره و در آخر مرحله بازدم و بیرون دادن هوا که ۲ شماره زمان به خود اختصاص می‌دهد.

کاهش وزن و افسردگی

 • برای کاهش وزن نیز به خدا توکل کنید

زنده‌ نگه داشتن یاد خدا در دل و برقراری ارتباط روحی و معنوی بین خود و خدا باعث رسیدن به آرامش عمیق همراه با خوشنودی خواهد شد. ( آیه ۲۹ سوره رعد )

از دیگر تکنیک های مقابله با استرس و کاهش وزن که مشاوران کلینیک روانشناسی نگرش نیز توصیه می‌کنند، می‌توان به خندیدن، گوش دادن به موسیقی ملایم، صاف ایستادن، توجه نکردن به اخبار ناخوشایند، رها کردن مسائل و مشکلات، آموختن راهکارهای ارزش قائل شدن برای خود، آموختن مهارت « نه گفتن »، کمک گرفتن از متخصصان و مشاوران، بدست آوردن آرامش از طریق مدیتیشن و یوگا و … اشاره کرد.